Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hakkarili çocuklar haklarını anlatmak için afiş ve broşür dağıttı
24 Şubat 2010 / 09:42
Hakkari Çocuk Hakları Komitesi tarafından çarşı merkezinde geçen vatandaşlara çocuk hakları ile ilgili afiş ve broşür dağıtıldı. Yaşları 7 ile 16 arasında değişen çocuklar yoldan geçenlere 'ben çocuğum haklarım var' broşürleri dağıttı.

HABER: İRFAN TEMEŞ - HAKKARİPOSTA- HAKKARİ

    Bulvar Caddesi üzerinde bulunan Hakkari Belediyesi binası önünde saat 13.00 sularında bir araya gelen ve Hakkari'nin değişik okullarında eğitim gören yaşları 7 ile 16 arasında değişen yaklaşık 100 kişilik öğrenci grubu çocuk hakları sözleşmesini Hakkari'de yaşayan her bireye anlatmak amacıyla çarşı merkezi ve ara sokaklara dağılarak anlatmaya çalışarak afiş ve broşür dağıttı. Vatandaşların çocuklar tarafından dağıtılan broşürlere fazla ilgi göstermemesi bazı çocukların tepkisine neden oldu. Minikler 'haklarımızı öğrenmeniz' ayıp mı? Diyerek ver yansım etti. Bazı öğrenciler ise çarşı merkezinde yolu trafiğe kapatarak sürücülere çocuk haklarını anlatan broşürler verdi.

   Hakkari Çocuk Hakları Komitesi ve Yetişkin Temsilcileri Sosyal Hizmet Uz. Mahmut Özarslan yaptığı açıklamada, çocuk haklarına dair sözleşme 1989 yılında birleşmiş milletlerde onaylanmış ve 1990 yılında itibaren yürürlüğe girdiğini belirtti. 1994 yılında onaylanan söyleşme 1995 yılında ülkede yürürlüğe girdiğini ifade eden Özarslan, UNICEF Türkiye Temsilciliği ve SHÇEK Genel Müdürlüğünün 2000 yılından itibaren yürütmeye başladığı ortak projesi ile çocuk hakları sözleşmesinin ülkemizde tanıtılması ve geliştirilmesi amaçlandığını söyledi.

   Özarslan, “Bu proje kapsamında Hakkari'de dee çeşitli faaliyetler yapılmış ve proje süresince yapılmaya devam edilecektir. Farklı okullarda okuyan ve 18 yaşını doldurmamış yaklaşık 100 kişi ile birlikte çocuk hakları sözleşmesini Hakkari'de yaşayan her bireye anlatmak, çocuk hakları sözleşmesindeki ihlal edilen maddeleri yetişkinlere tekrar anlatmak, 18 yaşını doldurmamış herkesin çocuk olduğunu ve çocuk hakları sözleşmesindeki maddelere tabi olduklarını vurgulamak, çocuklara haklarını öğretmek ve o haklara sahip çıkmalarını sağlamak, sokaklarda okullarda ve mahallelerde çocuk hakları sözleşmesini anlatmak ve sağlıklı bir birey olmanın yolu sağlıklı bir çocukluk döneminden geçtiği gerçeği ile yola çıktık” şeklinde konuştu.


bence yeter artık
recep ve meltem (sevgili)
bence yeter her çocuğun hakkı var diyoruz ama o haklara uyulmuyor
08 Nisan 2014 Salı 17:34
çocuk hahları
halide düşünceli
çok güzel çocık hakları yaaaaaaaaaaaa.
04 Aralık 2011 Pazar 14:12
???...
küçük çocuk...
süperrrrrrrrrrrr...
15 Mart 2011 Salı 16:57
Teşekkür
Ömer Keskin
Teşekkür ederim hocam herşey Hakkari çocukları için...
06 Aralık 2010 Pazartesi 15:14
..
..
çok güzel çocuklarimaza sahip çıkalım lütfenn
25 Şubat 2010 Perşembe 10:08