Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yol sorunu muhtarı çileden çıkardı
27 Temmuz 2009 / 14:08
Hakkari Kaval Köyü Muhtarı Arif Duman, geri dönüş yapılan köylerindeki yol, sulama suyu, okul ve köprü sorunlarının üstesinde gelemediği belirterek "Bu yüzden kendimden nefret ediyorum" dedi.

     Şehirden 45 kilometre uzaklıkta bulunan 250 hanelik Kaval köyü 1993 yılında güvenlik gerekçesi ile boşaltılmış, bölgede huzurun sağlanmasıyla birlikte de 2001 yılında 35 hane geri dönüş yapmıştı. İl Genel Meclis Başkan Yardımcısı Ahmet Korkmaz ve İl Genel Meclis Üyesi Özçelik Yıldız, beraberindeki gazetecilerle birlikte sorun ve sıkıntılarını yerinde dinlemek için köye gittiler. Yaz aylarında olunmasına rağmen arazili araçların bile çıkmakta zorlandığı köye giden misafirler, yolun üst kısımlarında bulunan büyük kayaların her an inebileceğine şahit oldular. Misafirleri karşılayan ve yolun durumunu gösteren Muhtar Arif Duman, daha önce 250 hane olan köylerinde şuanda 260 nüfus yaşadığını söyledi.

   Köy yolunun 7 kilometrelik bölümünün 2007 yılında ihaleye verildiğini, ancak yüzde 90'nı yapıldığını anlatan Duman "Yaz ayları olmasına rağmen köye arazili araçlar bile zor çıkıyor. Yolu tamamen toprak, etrafı ise kayalarla çevrilidir. Önleri açılan ve açıkta kalan kayalar her an yola düşebilir. Sözde yol 7 metre genişliğinde yapılmış, ancak 3 metre genişliği bulunmaktadır. Bu yolu ayrıca 11 muhtarlık kullanıyor. İki yıldır programda olmasına rağmen ilgilenen yok. Seçim dönemi dışında iş makinelerini bir daha görmedik. Sıkıntının giderilmesi halinde köye geri dönüşler artacaktır. Ancak yol yapılmadığı için aileler geri dönüş yapamıyor. Yağmur yağdığı zaman kayalar düşüp yolu kapatıyor. İnsanların üzerine düşerse bunun hesabını kim verecek. Bir süredir Kaval köyü Esenler Mahallesi'nin köprü sorunu var. İl Özel İdaresi Müdürü Süleyman Kaya iki defa köye gelip köprüyü yapma sözü verdi ancak halen köprü yok. Sulama suyu sıkıntısı, okulun çevre düzenlemesi sorunları var, yine ilgilenen yok. Bu köyün muhtarı olduğum ve sorunların üstesinden gelemeyip bir şey yapamadığım için kendimden utanıyorum, yeter artık" dedi.

   Köyde ziyaretlerde bulunan İl Genel Meclis Başkan Yardımcısı Ahmet Korkmaz ve İl Genel Meclis üyesi Özçelik Yıldız'de yolu durumunun içler acısı olduğu gibi, okulun çevre düzenlemesi ve sulama suyu gibi sıkıntılarının bulunduğunu belirterek, yetkililerin bu köye el uzatması gerektiğini, kendilerinin de yetkili mercilere bu köyün sorunlarını içeren bir rapor sunacaklarını belirttiler. Korkmaz ve beraberindekiler daha sonra buğday biçen ailelerin arasına katılarak bir süre kendilerine yardım ettiler. Meclis üyeleri, daha sonra köydeki bayanlarla da bir araya gelerek sorun ve sıkıntılarını dinlediler./iha

DÜRÜST VE OBJEKTİF OLMAK!!!
idris Batei
Sami olrak bu tür konularda halkımız için araştıran inceleyen her yöneticiye şükranlarımı candan sunuyorum. Bu köyde yaşayan ve bu köy yolunu kollanan ve bu bölgeden olupta şu an ve daha önceki dönemlerde belli yetkin mercilerde görev alan da dahil her kes bu olaydan haberdardır ve bu gerçeği gören yaşayan her vijdan sahibi ve dürüst olanların bunu kabul edecekleri ümüdünü taşıyorum. Ben burda hiçkimsenin ne amaçla ve hangi sebepler bu köyün yol durumunu nasıl algıladıklarını ve olaya niye temkinli veya temkinsiz yaklaştıklarını hiç sorgulamadım ve sorgulmayacam. Gerektiğinde başka bir sefer bu konuyu etraflıca kaleme alınır. asıl söylemek istediğim ise: bu zaman zarfında samimiyetle bu konuyu gündeme getiren ve bu konuyu gerken hassasiyetle gündemine bizzat yerinden tespit edip ve gereken tavrı koyan veya koyacak olan tüm yetkili bireyler ve birimlere şükranlarımı iletmektir. ben daha önce bu konuyu detaylı bir biçimde bazı yetkililerle de paylaştım ve olayın bu merhaleye gelmeden çözümü için gereken paylaşımlarda da bulunulmuştur. Ciddiyet ve samimiyet her şeyin başıdır. Allah başımıza; işinde ciddi ve dürüst olanları getirsin.
29 Temmuz 2009 Çarşamba 13:00
SEVİNDİM.
muhammed dahhak
MUHTARIMIZA TEŞEKKÜR EDERİZ KAVAL KÖYÜ ADINA
27 Temmuz 2009 Pazartesi 15:58